Class 6A

1. Copper Hills • Breaunna Gillen scores 18 as Grizzlies smash West Jordan on Thursday.

2. Fremont • Seven straight wins for Silver Wolves after 59-52 win over Northridge.

3. Layton • Lancers get 18 points from Brenda Gallegos in Syracuse victory; Fremont next up Tuesday.

4. Bingham • Miners beat Pleasant Grove by 15 to start proceedings in Region 4.

5. Herriman • Jalyn Van Dyke pumps in 22 points as Mustangs beat Taylorsville on Thursday.

Class 5A

1. Viewmont • Vikings whip American Fork 61-35 at home in final non-league test.

2. Corner Canyon • Kemery Martin scores 23 points as Chargers win 62-54 at Brighton.

3. East • Easy 20-point win over West as Leopards begin play in Region 6.

4. Skyline • Eagles blitz Brighton and Olympus on road as defending state champions start league competition.

5. Woods Cross • Wildcats wallop Bountiful 67-30 on Wednesday as Sara Noel scores 21.

Class 4A

1. Mountain View • Bruins off to 3-0 start in region after beating Salem Hills and Payson last week.

2. Salem Hills • Skyhawks rip Lehi as Lauren Gustin pours in 33 points Friday night.

3. Green Canyon • Wolves rip Mountain Crest in 18-point road victory to start region play.

4. Stansbury • Six-game roll for the Stallions after losing three straight early in the season.

5. Pine View • Seven-game winning streak for Panthers blows up with upset loss at Desert Hills.

Class 3A

1. Richfield • Wildcats move to 3-0 in region play after winning at Manti and at home vs. Grand County.

2. Emery • Lainee Jensen totals 20 points as Spartans demolish Manti on Thursday.

3. Union • Cougars already 6-0 in league following wins over Carbon and American Leadership.

4. Grantsville • Hannah Butler registers 17 points as Cowboys win third in row by beating South Summit.

5. Morgan • Trojans at Grantsville this week after region starts with wins over Summit Academy and South Summit.

Class 2A

1. Beaver • Eight wins in last nine games as Beavers beat Millard and Gunnison Valley.

2. Enterprise • Ronnie Robinson’s 23 points help Wolves bowl over Parowan.

3. Duchesne • Eagles run winning streak to four games after walloping St. Joseph and Layton Christian.

4. Wasatch Academy • Tigers maul American Prep West Valley to start region play; next up is Waterford on Tuesday.

5. Millard • Eagles bounce North Sevier 43-41 after tough losses to Beaver and Enterprise.

Class 1A

1. Panguitch • Early region test for Bobcats, who pass by beating Piute 51-48 on the road.

2. Piute • Thunderbirds suffer home setback to Panguitch, next at Escalante.

3. Wayne • Winners of seven straight, Badgers take down Monticello by five points Thursday.

4. Milford • Tigers start region with two wins then top Water Canyon on Tuesday.

5. Wendover • Wildcats miss home opportunity against region rival Milford; next chance on road Jan. 19.